Sig Top
Institutii publice

Comunicat de presă Centrul social de zi pentru copii cu dizabilități, (CENTRUL „PUZZLE")

Centrul social de zi pentru copii cu dizabilități,
(CENTRUL „PUZZLE")

Orașul Videle, implementează proiectul „Centrul social de zi pentru copii cu dizabilități (CENTRUL „PUZZLE"), finanțat prin contractul nr. 163, în cadrul Planului Național de Redresare și Reziliență prin Componenta C13 - REFORME SOCIALE/ Investiția II - „Crearea unei rețele de centre de zi pentru copiii expuși riscului de a fi separați de familie"/ Numărul apelului de proiecte PNRR/2024/C13/I1 Apelul 2.

Numele beneficiarului: Orașul Videle

Titlu proiect: Centrul social de zi pentru copii cu dizabilități (Centrul "Puzzle")

Obiectivul specific al proiectului: Centrul social de zi pentru copii cu dizabilități (Centrul "Puzzle") își propune îmbunătățirea accesului la serviciile sociale necesare, astfel încât un număr de 42 de copii cu dizabilități și /sau ces din Orașul Videle cât și familiile lor să fie pregătiți pentru o viață independentă.

Valoarea totală a investiției este de 1.972.817,69 lei cu TVA, din care 1.619.240,04 lei reprezintă valoarea finanțată prin PNRR.

Impactul proiectului: Prezentul proiect urmărește creșterea gradului de integrare și de acces la serviciile sociale și, implicit, creșterea calității vieții locuitorilor Orașului Videle prin Reabilitarea, modernizarea și dotarea Centrului social de zi pentru copii cu dizabilități și/sau cerințe educaționale speciale (CentruI "Puzzle").

Data începerii și finalizării proiectului: 08.12.2022-15.08.2025

Codul proiectului: 1533187336